JENNIFER SHEARDOWN MEMORIAL TROPHY – Presented to the Primary Student (Grades JK-3) with the most points at the Oro School Fair.

 2012 – Bronwyn MacGregor (Guthrie)
 154 PTS
 2011 – Owen McCuaig (Guthrie)     354PTS
 2010 – Owen McCuaig (Guthrie)       253PTS
 2009 – Olivia Sommers (Guthrie)    239PTS
 2008 – Owen McCuaig (Guthrie)  181PTS
 2007 – Ben Craig (W.R. Best)      311PTS
 2006 – Maya Burhanpurkar (W.R. Best)             192PTS

 

BERNELL McKAY MEMORIAL TROPHY – Presented to the Junior Student (Grades 4-6) with the most points at the Oro School Fair.

 2012 – Owen McCuaig (Guthrie)         392 PTS
 2011 – Carter Drury (Shanty Bay)      125 PTS
 2010 – Ben Craig (W. R. Best)       372 PTS
 2009 – Ben Craig (W. R. Best)           370 PTS
 2008 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)   505 PTS
 2007 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)   437 PTS
 2006 – Ellen Craig (W. R. Best)         272 PTS


JOHN CURRIE MEMORIAL TROPHY
– Presented to the Intermediate Student (Grades 7-8) with the most points at the Oro School Fair.

2012 – Ben Craig (W. R. Best)        430 PTS
 2011 – Ben Craig (W. R. Best)   430 PTS
 2010 – Jack McCuaig (Guthrie)       265 PTS
 2009 – Jack McCuaig (Guthrie)  259 PTS
 2008 – Ellen Craig (W. R. Best)    510 PTS
 2007 – Ellen Craig (W. R. Best)   445 PTS
 2006 – Marcus Tonagi (Home School)    225 PTS


                        

THE HURONIA FUR & FEATHER CLUB SPECIAL – Presented to the Student with the most points in the Poultry and Pets class.

 2012 – William McNiven (Warminster)             42 PTS
 2011 – Justine Glass (W. R. Best)   42 PTS
 2010 – Candace Coutts (Guthrie)      67 PTS
 2009 – Candace Coutts (Guthrie)     64 PTS
 2008 – Candace Coutts (Guthrie)      53 PTS
 2007 – Marcus Tonagai (Home School)   111 PTS
 2006 – Marcus Tonagai (Home School)   110 PTS

 

THE MORLEY CLEMENT MEMORIAL AWARD – Presented to the student with the most points in Crafts section 1-40.

 2012 – Bronwyn MacGregor (Guthrie)   154 PTS
 2011 – Bronwyn MacGregor (Guthrie)    129 PTS
 2010 – Bronwyn MacGregor (Guthrie)    91 PTS
 2009 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)   213 PTS
 2008 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)       176 PTS
 2007 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)     156 PTS
 2006 – Maya Burhanpurkar (W. R. Best)     119 PTS

 

THE GORDON BIDWELL MEMORIAL AWARD– Presented to the student with the most points in Grains, Roots, Vegetables and Fruits section 1-42.

2012 – Ben Craig (W. R. Best)    307 PTS
2011 – Cole Gannon (W. R. Best)    307 PTS 
2010 – Ben Craig (W. R. Best)       185 PTS
2009 – Jack McCuaig (Guthrie)     245 PTS
2008 – Ellen Craig (W. R. Best)   234 PTS
2007 – Ellen Craig (W. R. Best)       212 PTS
2006 – Kyle Hayes (W. R. Best)        161 PTS